poziomki

Weź swoje rękawiczki – sadzenie poziomek i truskawek to czysta przyjemność!

Rzućmy okiem na te maleńkie, ale pełne smaku cuda natury. Sadzonki poziomek, idealnie dopasowują się do naszych ogrodowych marzeń o słodkich owocach prosto z własnego ogródka. A poziomka w doniczce? czytaj więcej »

poziomki

Nieodzowny element ogrodu – sadzonki poziomek i truskawek

Te drobne owocujące rośliny to prawdziwe skarby każdego ogrodu, nie tylko ze względu na smaczne owoce, lecz również dzięki ich malowniczemu wyglądowi. Sadzonki poziomek to szansa rozkoszy dla naszych czytaj więcej »

Jałowiec

Najpiękniejsze odmiany jałowców do małych i do dużych ogrodów

Jałowce to rośliny, które doskonale sprawdzą się w ogrodach przydomowych. Mają małe wymagania wobec podłoża, ale uwielbiają jasne i ciepłe stanowiska. Te zimozielone rośliny będą dekoracyjne przez ca czytaj więcej »

orzechy

Sadzonki orzecha laskowego i włoskiego – dlaczego warto je kupić?

Orzech laskowy drzewo Orzech laskowy to owoc leszczyny pospolitej, która należy do rodziny brzozowatych. Ten duży krzew liściasty charakteryzuje się bujną koroną, okrągławymi liśćmi z sercowatą nasad czytaj więcej »

 

Najpiękniejsze odmiany jałowców do małych i do dużych ogrodów

Jałowce to rośliny, które doskonale sprawdzą się w ogrodach przydomowych. Mają małe wymagania wobec podłoża, ale uwielbiają jasne i ciepłe stanowiska. Te zimozielone rośliny będą dekoracyjne przez cały rok, zachwycają nie tylko barwą igieł, ale również nietuzinkowym pokrojem. Wiele odmian jałowców nadaje się do zadań specjalnych, np. do zadarniania skarp lub skalniaków.

Kilka słów o wymaganiach jałowców

Sadzonki jałowców nie mają dużych wymagań. Jedyne co trzeba im zapewnić to słoneczne stanowisko. Rośliny rosną dobrze, jeśli zostaną posadzone w glebie suchej, nawet piaszczystej. Jałowce nie lubią podłoża ciężkiego i wilgotnego. W takich warunkach ich korzenie mogą gnić. Różne odmiany jałowców mogą cechować się odmiennym pokrojem oraz innym kolorem igieł. W hodowli spotyka się jałowce o złotym ulistnieniu, o igłach srebrzystych lub wręcz niebieskich. Pięknie prezentują się jałowce z przebarwieniami na pędach, czyli odmiany dwukolorowe.

Wiele odmian jałowców to wdzięczne formy kompaktowe, które mają postać kuli lub stożka. Inne odmiany mogą się płożyć, dzięki temu bardzo szybko zadarniają skarpy lub inne, trudnodostępne miejsca. https://WWW.PODKARPACKIESADY.Pl/50-jalowce Jałowiec płożący jest tego idealnym przykładem - rośnie bardzo szybko, tworzy gęste kobierce, dlatego często sadzi się go na stokach, widoczny jest również w miastach.

Jałowiec - odmiany szczepione na pniu

Jałowiec szczepiony na pniu to roślina ciesząca się dużą popularnością w niewielkich przydomowych ogrodach. Szczepione formy są również ciekawą ozdobą tarasów lub balkonów, jeśli posadzi się je w dużych, mrozoodpornych donicach. Jałowce mogą mieć formę kulistą, a niekiedy delikatnie przewisającą. Jałowiec na pniu można łatwo formować i nadawać mu atrakcyjny kształt - to też znakomity sposób na zagęszczenie rośliny i kontrolowanie jej wzrostu. Odmiany szczepione na pniu sprawdzą się również jako drzewka bonsai.

Odmiany jałowca idealne do małych ogrodów

Sadzonki jałowca pospolitego mogą mieć miniaturową formę, dlatego to rośliny często wybierane do niewielkich ogrodów. Odmiany szczepione na pniu to rośliny wprost stworzone do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni. Warto wybierać odmiany o różnej barwie igieł, dzięki temu można stworzyć w ogrodzie bardzo interesujący zakątek. Jałowce doskonale czują się w towarzystwie iglaków oraz ziół. Pięknie prezentują się na skalniakach lub na rabatach. Rośliny bardzo dobrze zadarniają przestrzeń, dlatego nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na uwagę ogrodników zasługują odmiany:

Jałowiec rozesłany 'Nana' - miniaturowa odmiana, drobne igiełki o zielonej barwie.

Jałowiec pospolity 'Greenmantle' - jałowiec szczepiony na pniu.

Jałowiec sabiński 'Variegata' - ciekawa, niska odmiana o dwukolorowych igłach.

Jałowiec skalny 'Blue Arrow' - wąski i stożkowy pokrój rośliny o niebieskawych igłach.

Jak widać, jałowce to bardzo różnorodne rośliny o szerokim zastosowaniu. Uwielbiają słońce i dobrze znoszą okresowy brak wody, a przy tym rosną szybko, dzięki temu zadarniają podłoże. Piękne i zdrowe sadzonki jałowców dostępne są w sklepie podkarpackie sady. W ofercie znajdują się również najpiękniejsze odmiany jałowców szczepionych na pniu.

Artykuły powiązane