poziomki

Weź swoje rękawiczki – sadzenie poziomek i truskawek to czysta przyjemność!

Rzućmy okiem na te maleńkie, ale pełne smaku cuda natury. Sadzonki poziomek, idealnie dopasowują się do naszych ogrodowych marzeń o słodkich owocach prosto z własnego ogródka. A poziomka w doniczce? czytaj więcej »

poziomki

Nieodzowny element ogrodu – sadzonki poziomek i truskawek

Te drobne owocujące rośliny to prawdziwe skarby każdego ogrodu, nie tylko ze względu na smaczne owoce, lecz również dzięki ich malowniczemu wyglądowi. Sadzonki poziomek to szansa rozkoszy dla naszych czytaj więcej »

Jałowiec

Najpiękniejsze odmiany jałowców do małych i do dużych ogrodów

Jałowce to rośliny, które doskonale sprawdzą się w ogrodach przydomowych. Mają małe wymagania wobec podłoża, ale uwielbiają jasne i ciepłe stanowiska. Te zimozielone rośliny będą dekoracyjne przez ca czytaj więcej »

orzechy

Sadzonki orzecha laskowego i włoskiego – dlaczego warto je kupić?

Orzech laskowy drzewo Orzech laskowy to owoc leszczyny pospolitej, która należy do rodziny brzozowatych. Ten duży krzew liściasty charakteryzuje się bujną koroną, okrągławymi liśćmi z sercowatą nasad czytaj więcej »

 

Sadzonki orzecha laskowego i włoskiego – dlaczego warto je kupić?

Orzech laskowy drzewo

Orzech laskowy to owoc leszczyny pospolitej, która należy do rodziny brzozowatych. Ten duży krzew liściasty charakteryzuje się bujną koroną, okrągławymi liśćmi z sercowatą nasadą oraz wczesnym okresem kwitnięcia. Istnieje 15 różnych gatunków leszczyny. Każdy z nich ma swoje odmienne cechy i wydaje nieco inaczej wyglądające i smakujące https://www.podkarpackiesady.pl/18-orzechy-laskowe-i-wloskie orzechy laskowe. Roślinę tę można często spotkać w lasach i na obrzeżach polan, jednakże doskonale nadaje się do samodzielnej uprawy w ogrodzie. Jej owoce znajdują wiele zastosowań w kuchni, jak i są pożywieniem dla wiewiórek i ptaków.

Orzech włoski drzewo

Orzech włoski jest pospolicie uprawiany w Polsce. To duże drzewo liściaste o krótkim pniu i szeroko rozbudowanej koronie w dzikich warunkach zazwyczaj rośnie samotnie. Osiąga do 35 m wysokości. Ta dostojna roślina pięknie prezentuje się w ogrodach, parkach krajobrazowych oraz lasach. Drzewo uprawiane w sadach daje najwyższej jakości owoce, które mają wiele właściwości prozdrowotnych.

Dlaczego warto posadzić sadzonki orzecha laskowego i włoskiego?

orzechy mają bardzo wysoką zawartość składników odżywczych. Są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, łatwo przyswajalne białko, witaminy, związki mineralne oraz przeciwutleniacze. Ich spożywanie ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby nerek, cukrzycę czy wrzody żołądka. Niestety orzechy kupione w sklepie są dość drogie. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest posadzenie leszczyny i orzecha włoskiego we własnym ogrodzie lub sadzie. Drzewa te zachwycają bujnymi koronami, dzięki czemu upiększą każdy ogród. Nadają się zarówno dla wprawionych ogrodników, jak i początkujących, ponieważ rośliny te są łatwe w pielęgnacji i stosunkowo szybko rosną. Ponadto, leszczyna nie jest podatna na choroby i nie przyciąga szkodników, dlatego doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Orzech włoski sadzonki

Najlepszą i najpopularniejszą odmianą orzecha włoskiego w Polsce jest Jacek. Jego owoce są kuliste, lekko owalne, o średnicy 3-4 cm. Kora drzewa jest gładka, srebrzystoszara, a korona rozłożysta. Jacek to odmiana mrozoodporna, o małej podatności na choroby. Dorosłe drzewo może osiągnąć nawet do 5 metrów. Dla mniejszych ogrodów lub w celach ozdobnych warto kupić odmianę karłowatą, która dorasta maksymalnie do 4m. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba w donicy na tarasie, a nawet na balkonie.

Orzech laskowy sadzonki – jaką i gdzie kupić?

Leszczyna ma wiele odmian. Drzewa różnią się przede wszystkim rozmiarem i kształtem orzecha, odpornością na mróz i siłą wzrostu. Do najpopularniejszych odmian należą:

Barceloński (plenna, mrozoodporna, o bardzo dużych owocach)

Kataloński (kuliste orzechy o migdałowym smaku)

Webba (o dużych owocach do 3 cm)

Trapezuński (plenna, o podłużnych orzechach)

Syrena (polska odmiana, mrozoodporna, dekoracyjna)

Jeżeli zależy nam na walorach wizualnych drzewa, warto zdecydować się na orzech laskowy czerwony Lamberta. Jest to roślina dekoracyjna o pięknych i nietypowych czerwonych liściach oraz wyjątkowo smacznych, podłużnych owocach.

Sprzedawane 2-letnie sadzonki orzecha laskowego powinny mieć 120-150 cm, a ich system korzeniowy musi być prawidłowo rozwinięty, aby dobrze się przyjęły. Wszystkie pędy muszą być zdrowe, świeże i nie powinny mieć uszkodzeń wywołanych chorobami, mrozem lub działaniem mechanicznym.

Orzechy laskowe cena

Cena sadzonek orzecha laskowego zależy od kilku aspektów m.in.: odmiany, wieku i rozmiaru drzewka. Może ona oscylować między 17-30 zł. Konkurencyjne i niskie ceny wysokiej jakości sadzonek leszczyny znajdziesz na Podkarpackiesady.pl.

Artykuły powiązane